Teel sportlike saavutusteni – kokkuvõte SiS sporditoitude koolitusest
- Ruudulised
- 26.04.2013
- Allan Aulik
Suur kummardus kogu Nissan Thule ProTeami poolt SiS Eesti eestvedajatele, kes meie jaoks selle nädala kolmapäevaks väga kasuliku ja huvitava koolituse organiseerisid. Oma kogemustest olid meile rääkimas pikamaajooksja Kristo Reinsalu ja triatleet Marko Albert. Jagame sellel õhtul kõlanud mõttelende ja soovitusi lahkelt ka teistega.
Võistluseelne ettevalmistus
Lisaks võistlusaegsele keha energiaga ja vedelikuga varustamisele on parimate tulemuste saavutamiseks kriitilise tähtsusega ka võistluseelsed päevad ja oma keha pingutuseks ettevalmistamine. Kuidas seda teha?
Üks silmapaistev toode selles osas on SiS GO+ nitraatidega geel. See on mõeldud kasutamiseks võistluseelsetel päevadel parandamaks organismi hapniku omastamise võimet ja suurendamaks keha energiaga varustatust. Parima efekti saavutamiseks soovitatakse seda tarbida kuni 3 päeva enne võistlust (2-3tk päevas). Viimase nitraatidega geeli võib sisse võtta ca 1,5h enne starti. Kuna Kristo väitis, et geel toimib ülihästi ning aitas kaasa Hamburgi maratonil isikliku rekordi saavutamisele, tasub see kindlasti äraproovimist!
Teine toode, mida koolitusel mitmel korral eraldi välja toodi, on tablettide kujul müüdav SiS GO Hydro spordijook. Trennide ja võistluste puhul on karta olulist vedeliku ja mineraalainete kadu. GO Hydro imendub kiiresti aidates ka intensiivse treeningu ajal kehal vedelikukaotusega paremini toime tulla varustades seda ühtlasi erinevate mineraalainetega. Nii Kristo kui Marko soovitasid GO Hydrot kasutada juba vähemalt paar-kolm päeva enne raskemat võistlust ca 2 liitrit päevas. Ja miks mitte palavamatel võistluspäevadel seda ka rajale kaasa võtta (alternatiivseks kaaslaseks SiS GO Electrolyte spordijoogile, millega hiljem jätkata)!
Lisaks tõi Kristo välja veel ühe GO Hydro eelise. Kui varasemalt oli ta tihti hädas trennijärgselt särgile jäävate ebameeldivate valgete triipudega (mille näol on sisuliselt tegemist välja higistatud mineraalainega), siis peale ohtrat GO Hydro tarvitamist ta seda enam täheldanud ei ole. Kõlab justkui üsna meeldiv kõrvaltoime!
Liigseid kaloreid kartvaid spordisõpru rõõmustab kindlasti teadmine, et GO Hydro sisaldab sisuliselt 0 kalorit, mistõttu see justkui just neile loodud on! Kombineerides seda efektiivse rasvapõletajana tuntud SiS GO+ L-karnitiini geeliga on energia tootmine eelkõige rasvade arvelt garanteeritud! Meeles tuleks pidada ka asjaolu, et rasvapõletus on kõige efektiivsem rahulikuma trenni ajal. Tasub ära märkida, et võrreldes mitmete teiste tootjate karnitiinitoodetetega sisaldab SiS toode karnitiini suuremal määral. Mistõttu on vast sobiv tuua välja koolitusel kõlanud võrdlus, mille kohaselt lõppudelõpuks iga inimene ise otsustab, kas ta soovib tarbida täismahla või juua vaid mahlajooki.
Veel mõned tähelepanekud võistluseelsest ettevalmistusest. Nimelt soovitati raskemate trennide ja pikemate võistluste eel tarvitada SiS GO Energy sarja spordijooki, mis kõrge süsivesikutesisalduse tõttu ka ülihea laadimisjook on. Meelde jäi Kristo soovitus süüa hommikusöök ca 4h enne starti, mille järel 15-20min vahedega vaikselt süsivesikuid juurde juua (seda peamiselt põhjusel, et organism ei suuda ühekorraga suures koguses süsivesikuid omastada).
Mida tarbida võistluse ajal?
Võistlusaegse tarbimise kahe võimaliku strateegiana tõi Kristo välja nii geeli- kui spordijoogi strateegiad. Kui esimene neist on üles ehitatud peamiselt geelide tarvitamisele, siis teises langeb suur osa rõhust just spordijookidele. Kellele missugune strateegia sobib, sõltub nii isiklikest eelistustest kui ka spordiala iseärasustest. Näiteks eelistab Kristo pikamaajooksjana ise pigem geelistrateegiat (nt tarbides tavalise vee ja GO Hydro kõrval iga 10km järel ära ühe SiS GO geeli), kuid samas on rattaspordis vägagi sobiv kasutada geele kombineerituna spordijookide või miks mitte ka energiabatoonidega.
Toodi välja SiS GO isotoonilise geeli kõige praktilisem eelis- see imendub kiiresti ja ei vaja kohest pealejoomist! Just sel põhjusel on see ka tavapärasest geelist suuremas pakendis. Marko mainis, et võtab esimese geeli vahel juba pool tundi enne starti ja tarvitab triatloni rattasõidu osas igal täistunnil ühe SIS GO geeli ja igal pooltunnil ühe SiS GO energiabatooni, sest kõht läheb tühjaks ja keha lihtsalt vajab vahelduseks midagi tahkemat. Mugavuse ja aja kokkuhoiu mõttes soovitab ta vajamineva geelikoguse võistluse eel ühte geelipudelisse kokku pigistada ning ka müslibatoonid rattale valmis paigutada.
Lisaks tavapärastele energiageelidele rõhutati ka SiS GO+ kofeiiniga geelist saadavaid eeliseid. Kristo tõi välja, et võtab selle tavaliselt sisse ca 5-7 km enne maratoni lõppu, kuna kofeiin stimuleerib organismi kesknärvisüsteemi ja saadav kiire energialaeng teeb meeled ärksaks ning äratab keha otsustavatel hetkedel üles. Marko seevastu tõi välja, et kui tahetakse, et kofeiin otsustavatel hetkedel efektiivselt toimiks, peaks selle tarbimist võistluseelsetel nädalatel vähendama. Samuti hoiatas ta, et kofeiiniga tooteid tuleks tarbida mõistuse piires, muidu lööb „põhja alt ära“. Kofeiini ei tasuks liialt vara sisse võtta. See võib tekitada meeleolu ja tunde, et olen kõikvõimas, mistõttu keha energiast kiiresti tühjaks tõmmatakse ja jõud hiljem hoopis raugeb. Pigem tuleks seda manustada võistluse lõpuosas või otsustavatel hetkedel lisaimpulsi saamiseks (nt kui grupp eest sõidab ja tuleb kaasa minna). Kofeiiniga toote tarbimiselt ei ole distantsi lõikes ka tagasiteed, st kui juba oled sellele üle läinud, siis pead seda tarvitama kuni finišini välja.
Spordijookidest räägiti eelnevalt välja toodud GO Hydro ja GO Energy kõrval ka GO Electrolyte sarjast. See energiat andev jook sisaldab lisaks erinevaid mineraalaineid aidates kehal paremini toime tulla higistamise ning tekkida võivate lihaskrampidega. GO Energy sarjast eristab teda peamiselt mineraalainete olemasolu ning veidi väiksem süsivesikute osakaal.
Marko rääkis, et paneb endale Ironman võistluse alguses kaasa kolm pudelit jooki (kaks neist sisaldavad GO Electrolyte ja üks GO+ kofeiiniga jooki). Lisaks mainis ta, et läheb aegajalt jooksul üle tavalise vee ja coca-cola peale tarbides aegajalt viimase abilisena ka Red Bulli.
Kristo lisas soovituse spordijooki mitte liialt tugevamaitselist ja kanget teha, pigem lahjem jäädes 6-8% lahuse piirimaile. Vastasel korral võib see magu ärritama hakata ja sealse keskkonna happeliseks muuta. Rattaspordis soovitas ta kahe pudeli olemasolul ühte GO Hydro valmis panna, millega tarbimist alustada minnes hiljem üle GO Electrolyte joogile.
Efektiivne taastumine
Taastava tootena tõid mõlemad välja SiS Rego Rapid Recovery taastusjoogipulbri. Seda soovitatakse kasutada eelkõige pärast arendavaid trenne ja suuremaid pingutusi aitamaks kehal kohaneda suurenenud koormusega ning võimalikult kiiresti vajalik energiatase saavutada taastamaks valmisolek uuteks treeninguteks või töisteks toimetusteks. Kokku segada ja tarvitada soovitati seda ca 20-30 min peale võistluse või pingutuse lõppu, misjärel sobib kosutuseks väga hästi SiS GO müslibatoon. Tugevam söök võiks järgneda tund – poolteist peale võistluse lõppu.
Kristo rääkis, et kasutab Rego Rapid Recoveryt ka maratonijärgsetel päevadel peale taastavaid jookse andmaks organismile paremat kütust, mis sisaldab süsivesikute ja valkude optimaalset konsentratsiooni. Üheks huvitavaks näpunäiteks oli segada Rego Rapid Recoveryt hommikuse pudru hulka eesmärgiga aeglustada süsivesikute imendumise protsessi, mistõttu jätkuks energiat ka vahetult starti minnes. Vastavalt eelistustele võib seda taastusjooki manustada nii veega, piimaga kui ka keefiriga segatult. Ja miks mitte teha sellest puuvilje sisaldav smuuti!
Teine oluline toode, mida taastusosas käsitleti, oli Rego Night joogipulber. Peamise eelisena toodi selle puhul välja vajadust enne suuremaid koormusi une ja puhkuse kvaliteeti oluliselt tõsta. Selleks soovitati üks tund enne magamaminekut ära juua ca 0,5 liitrit Rego Night taastusjooki. Tähelepanu pöörati ka asjaolule, et seda jooki peaks siiski vaid veega valmistama (st see ei sobi piimaga segamiseks). Rego Night sobib kasutamiseks ka pikemal ja põhjalikumal treeningperioodil aitamaks öistel puhkepausidel paremini taastuda ja hommikul ärksamana ning energilisemana üles tõusta. Kuna koormuse tõttu hävineb suur kogus lihasrakke, hakkab just öösel organism ennast taas üles ehitama, Rego Night taastusjook aitab sellele kaasa.
Koolituse kokkuvõttes toonitati, et ühtegi spordijooki või geeli ei ole väga hea täiesti tühja kõhu peale manustada ning kuigi sporditoitumine ei asenda normaalset toitumist, siis kahjuks ilma selleta tipptulemusi ei saavutata. Lisaks peab juurde sööma erinevaid vitamiine ja mineraalaineid. Tavasööki lihtsalt ei suuda ära süüa nii suurtes kogustes, mis kindlustaks kõikide vajaminevate vitamiinide ja mineraalainete kättesaadavuse, mida kehal suurte koormuste talumiseks vaja on.
Lisaks toonitasid mõlemad esinejad ka spordisöögi/-joogi maitse olulisust. Ei ole ju mõtet võistlusele või treeningusse kaasa võtta midagi, mis sulle ei meeldi. See võib juba psühholoogiliselt soovitule vastupidise efekti tekitada. Ja SiS tootevalik on maitsevaliku osas vägagi esinduslik, tuleb vaid see oma eelistus leida. Üks esinejatest tõi välja ka oma lemmikmaitsed- mustikamaitseline SiS GO energiabatoon, apelsinimaitseline SiS GO energiageel ja arbuusimaitseline SiS GO Electrolyte spordijook. Isiklikest lemmikutest julgen neile lisada ka maasikamaitselise SiS Rego Rapid Recovery taastusjoogi (mis ei tohi olla liiga lahja) ja Nissan Thule ProTeami liikmete poolt ülekaalukalt eelistatud sidruni ja laimi maitselise SiS GO Electrolyte spordijoogi. Aga nagu öeldakse, maitse üle ei vaielda, vaid …
Lisamärkus: Kõik ülalkäsitletud SiS tooted on jaehinnast vähemalt 10%-lise soodustusega saadaval www.proshop.ee uues e-poes. Lisaks on käimas geelide kampaania, mille puhul rakendub koguni 25%-line soodustus.
Autor: Kristi Aulik (koostatud Nissan Thule ProTeami nimel)